Tipy, návody a oznámení 

Mateřská a rodičovská dovolená, kdo má na ní nárok, lze při ní pracovat? 

Část první – mateřská dovolená

Aby žena měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou plátcem nemocenského pojištění a účastna pojištění musí být minimálně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech před nástupem. Pokud je tedy nastávající maminka zaměstnaná na HPP, DPČ nebo DPP(za více než 10tis měsíčně), a toto zaměstnání má min. 9 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou, bude mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok.

Na mateřskou dovolenou nastupuje nastávající maminka 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Pokud porodí předčasně, počítá se ji mateřská ode dne porodu až do uplynutí 28 týdnů. Pokud porodí dvojčata nebo vícerčata, je to 37 týdnů po porodu. Pokud však nevyčerpala celých 6 týdnů před porodem z jiného důvodu, náleží jí mateřská dovolená ode dne porodu jen po dobu 22 (resp. 31) týdnů.

 

Co se týká matek podnikatelek, pokud chtějí čerpat „mateřskou“, je třeba aby si v minulosti platily nemocenské pojištění, které je dobrovolné. Platba je nutná, stejně jako u zaměstnankyň aspoň 270 dnů v uplynulých dvou letech před čerpáním PPM.

Pokud nesplňují potřebné podmínky pro výplatu PPM, mohou čerpat rodičovský příspěvek. Jeho výši vypočítá stát.

 

 Je možné si na mateřské přivydělat?

Novopečená maminka nesmí pracovat po dobu šesti týdnů od narození dítěte, poté již pracovat může. Existují však jistá omezení. Jaká jsou omezení práce při mateřské dovolené a jak jednoduše vyloučit rizika s přivýdělky spojená?

Mateřská dovolená a s ní spojené dávky by měly sloužit k tomu, aby se maminka skutečně soustředila na péči o sebe a svého potomka. Proto nelze pobírat dávku a zároveň dále pokračovat v původním zaměstnání či podnikání.

Není však vyloučeno si přivydělat, a to dokonce u svého stávajícího zaměstnavatele. Má to však své omezení.

Nesmíte dělat původní práci

Pokud nechcete ztratit nárok na podporu v mateřství, pozor zejména při práci pro stávajícího zaměstnavatele. Ten s vámi může uzavřít jen smlouvu na jinou práci. Například grafička může vykonávat „asistentské práce“, nesmí však pokračovat na své dosavadní pozici ani na zkrácený úvazek.

Jiná firma: potřebujete souhlas

U jiného zaměstnavatele pak sice můžete nastoupit na stejný druh práce (například zmíněnou pozici grafičky), ale původní (stávající) zaměstnavatel s tím musí písemně souhlasit. Toto omezení se však netýká vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

V této souvislosti můžete využít zejména dohody o provedení práce či o pracovní činnosti, které jsou pro nárazové přivýdělky určené.

Podnikání na mateřské

Jestliže žena před nástupem na mateřskou dovolenou podnikala a hradila si nemocenské pojištění, ze kterého nárok na podporu v mateřství vznikl, nemůže v podnikání osobně pokračovat.

Neznamená to však, že musí přerušit podnikání. Postačí si sehnat někoho, kdo bude pracovat za ni, tedy zaměstnance. Pokud ale měla podnikání jen jako tzv vedlejší činnost vedle zaměstnání, vůbec se ho mateřská dovolená nedotkne a může v něm pokračovat dál.  

V druhé části článku si povíme o práci na rodičovské dovolené.

Účetnictví KleFer se věnuje profesionálnímu vedení účetnictví pro firmy i jednotlivce již více než 20 let. Dbáme na přesnost, včasnost a spolehlivost. Využíváme moderní metody vedení účetnictví online pomocí cloudového programu Abra Flexibee. Poskytujeme také tradiční metody vedení účetnictví.